Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Dom Polski - Centrum Idei Rodła w Zakrzewie

Centrum Idei Rodła

Dom Polski - Centrum Idei Rodła w Zakrzewie zaprasza na pierwszą z cyklu Debatę "EUROPA i MY"

która odbedzie się we wtorek 21 września 2021 roku w sali Rodła w Domu Polskim.

 

Gośćmi debaty będą:

- Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego

- prof.dr.hab Cezary Obracht - Prondzyński-historyk, antropolog, socjolog - Uniwersytet Gdański 

- Marek Fijałkowski - historyk, kierownik działu historycznego, Muzeum Okręgowe w Pile

- Bartłomiej Szopiński - artysta muzyk, pianista, kompozytor

 

Spotkanie poprowadzą

- Stanisław Dąbek

- Henryk Szopiński

 

" EUROPA I MY "
Prawda pierwsza : JESTEŚMY POLAKAMI .
Pod takim hasłem w sali Rodła Domu Polskiego - Centrum Idei Rodła 21.09.2021r odbyła się debata prowadzona przez
Stanisława Dąbka- dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile i
Henryka Szopińskiego - instruktora Domu Polskiego w Zakrzewie radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Podczas debaty nasi goście
* MAREK WOŹNIAK - Marszałek Województwa Wielkopolskiego
* prof.dr hab.CEZARY OBRACHT - PRONDZYŃSKI - historyk, antropolog, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego
* MAREK FIJAŁKOWSKI - kierownik działu historycznego Muzeum Okręgowego w Pile
* BARTŁOMIEJ SZOPINSKI - Artysta muzyk, pianista, kompozytor
starali się odpowiedzieć na pytanie czy Prawdy Polaków, ustanowione przez Kongres Polaków w Niemczech w 1938r są nadal aktualne...
To pierwsza debata z cyklu " W Znaku Rodła
nasza siła?...." .
Dziękujemy naszym gosciom, publiczności i uczestnikom tego niecodziennego wydarzenia
zapraszając już teraz na kolejne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weź aparat…powędruj…zrób zdjęcie…i przyślij do Domu Polskiego na wspólną wystawę…

Nie czekaj…

 

Tematy prac:

- przydrożne kapliczki i krzyże

- tradycyjny krajeński krajobraz

- zabytki

- zabytki sakralne

- cmentarze

- i …inne

Fotografie w formie elektronicznej prosimy przesyłać na adres: dpzakrzewo@wp.pl temat:

Wystawa foto

Do dnia 24 maja 2021

 

 

6 marca 2020 r. w 82 rocznicę historycznego Kongresu Berlińskiego, odbyła się uroczysta inauguracja Centrum Idei Rodła. Otworzyła je dyrektor instytucji, Barbara Matysek-Szopińska, która powitała licznie przybyłych gości. Wśród nich była Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, posłowie, przedstawiciele władz powiatu złotowskiego, radni województwa, powiatu i gminy, przedstawiciele organizacji, jednostek, instytucji oraz mieszkańcy gminy.

Z początkiem 2020 r. Dom Polski w Zakrzewie oficjalnie i formalnie przekształcił się w Dom Polski-Centrum Idei Rodła, zyskując jednocześnie rangę regionalnej instytucji kultury współfinansowanej przez Samorząd Gminy Zakrzewo oraz Samorząd  Województwa Wielkopolskiego. Zakres współpracy z władzami samorządu wojewódzkiego obejmuje ma m.in. inspirowanie i wspieranie nowych inicjatyw kulturalnych, obywatelskich, samorządowych i społecznych  w wymiarze regionalnym, krajowym i europejskim, jak również podtrzymywanie i rozwijanie dotychczas podejmowanych działań na niwie kultury.

Wśród zadań Centrum Idei Rodła znajdują się też kwestie związane z prowadzeniem działań edukacyjnych i wychowawczych wśród dzieci i młodzieży, zmierzających do trwałego poszanowania różnorodności, tolerancji, szacunku dla wolności i praw człowieka zgodnie z ideami i tradycją Rodła jak i dzielenie się dorobkiem pokojowej walki o wolność, sprawiedliwość i prawa człowieka z tymi, którzy są ich pozbawieni.

 

Na początek wspólnie odśpiewano uroczyście Pieśń Rodła, następnie na scenie program artystyczny zaprezentowali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Rodlanie. Jako pierwsza głos zabrała Małgorzata Kidawa-Błońska. Podkreśliła, że Dom Polski powstał jako efekt zgodnej współpracy po to, by tworzyć wspólnotę, by przybliżać ludziom kulturę, edukować i szerzyć wartości. Pani Marszałek zauważyła, że idee współpracy i porozumienia są od zawsze bardzo bliskie przedstawicielom samorządu terytorialnego, których w sali rodła zgromadziło się wielu.

Marszałek Marek Woźniak ocenił, że Dom Polski ma znacznie nie tylko dla całego regionu i województwa, ale jest też dobrem eksportowym, którym możemy chwalić się poza granicami kraju gdyż hołduje uniwersalnym, europejskim wartościom. Marszałek Woźniak wyraził nadzieję, że wartości wynikające z Pięciu Prawd Polaków będą promieniowały na cały kraj tworząc pozytywny klimat współpracy.

W podobnym tonie wypowiedział się wójt Marek Buława, który podkreślił donośność i znaczenie Prawd Polaków. Powiedział, że jest to niezwykle cenna pozostałość po przodkach, która pomimo upływu kilkudziesięciu lat jest wciąż bardzo wartościowa. Prawdy nie straciły nic ze swojego znaczenia, dlatego też wójt zaapelował do obecnych, aby bez względu na to gdzie na co dzień przebywają – czy w Zakrzewie, Poznaniu czy też Warszawie – pamiętali o zasadach którymi hołdowali Polacy Spod Znaku Rodła z Księdzem Patronem Bolesławem Domańskim na czele.

W związku z tym  przygotował dla wyjątkowych gości specjalne upominki, które stanowić będą niepowtarzalną pamiątkę tego wydarzenia – ręcznie narysowane obrazy z Pięcioma Prawdami Polaków i herbem gminy Zakrzewo, które otrzymali M. Kidawa-Błońska, M. Woźniak oraz B. Matysek-Szopińska. Podczas części oficjalnej głos zabrali także posłowie Kilion Munyama oraz Maria Janyska, były senator Mieczysław Augustyn oraz starosta Ryszard Goławski. Gratulacji, słów uznania i życzeń padło w piątkowe popołudnie wiele.

Wśród zgromadzonych zabrakło pana Alfonsa Tomke, który nie mógł wziąć udziału w uroczystościach, jednak goście o nim nie zapomnieli. Bardzo miłym gestem był prezent dla pana Alfonsa, który na ręce przewodniczącego Krzysztofa Doroszuka przekazała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.Uroczystości inauguracyjne uzupełniły występy artystyczne Zespołu Rodlanie – grupy młodzieżowej oraz dorosłej.  Podobnie jak przed wieloma laty życzył sobie ks. Domański, tak i jego dzisiejsi spadkobiercy chcą, by nowa instytucja była miejscem zgody i jedności, w którym znaleźć można i naukę i rozrywkę.

Centrum Idei Rodła

Utworzono dnia 09.03.2020, 17:09

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny