Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Dom Polski - Centrum Idei Rodła w Zakrzewie

Zespół Pieśni i Tańca "Rodlanie"

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „RODLANIE”
 
powstał w 2001 r. przy Domu Polskim w Zakrzewie i jest kontynuatorem zakrzewskich tradycji tanecznych sięgających lat międzywojennych.
 
Obecnie pracuje pod kierownictwem
 

Barbara Matysek-Szopińska - Dyrektor

Małgorzata Wyderska - Kierowniki artystyczny i choreograf

Henryk Szopiński - Kierownictwo muzyczne i akompaniament

W repertuarze „Rodlan” znajdują się tańce narodowe(mazur, polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem) a także tańce różnych regionów Polski. Między innymi: Wielkopolski, Kaszub, Ziemi Lubelskiej, tańce rzeszowskie oraz obrzęd dożynkowy.

Swój program zespół prezentował  na scenach Wrocławia, Poznania, Szczytnej Kłodzkiej, Dusznik Kłodzkich ,Piły, Złotowa, Człuchowa, Debrzna, Jastrowia,  Wdzydz Kiszewskich, Osieka, Wyrzyska,  Czarnego, Szamocina, Dusznik Wlkp., Dąbrówki Wielkopolskiej, Kołobrzegu, a także poza granicami Polski -  Dvor Kralove w Czechach, Daugavpils na Łotwie oraz Mouroux we Francji.

 

 

Obecnie czynnie dzialają:

grupa dorosła:

Katarzyna Gospodarek

Celestyna Hallek

Mariola Henszke

Magda Pawłowska

Anna Migawa

Edyta Radke

Marta Turulczyk

 

Bernard Budnik

Wiktor Buława

Remigiusz Gospodarek

Piotr Hallek

Mieczysław Gniot

Bernard Kulpa

Mikołaj Szopiński

 

grupa młodzieżowa:

Oliwia Bielecka

Roksana Szymańska

Malgorzata Turulczyk

Paulina Siutkowska

Kornelia Gołka

Karolina Gołka

Aleksandra Hallek

Julia Przybyła

Igor Hallek

Kacper kelich

Piotr Kelich

 

chórek

Maria Buława

Łucja Podlewska

Bogusława Wojciechowska

Zofia Andrzejewska

Zofia Zarzeczańska

Bogusław Dąbrowski
Jerzy Podlewski

Jan Wojciechowski

 

Kapela

Dariusz Liponoga - kontrabas

Antoś Otręba - klarnet

Staś Otręba - klarnet

Adam Otręba - Bęben, diabelskie skrzypce

Henryk Szopiński - akordeon

 

 

 

 

 

HISTORIA

Powstanie i tradycja działalności zespołów tanecznych w Zakrzewie nierozerwalnie łączy się z historią Domu Polskiego.
Dom Polski w okresie międzywojennym stał się centrum kulturalnym Zakrzewa ale także złotowszczyzny, Krajny i Pogranicza.Ksiądz Patron dr B. Domański  dokonując otwarcia Domu Polskiego w Zakrzewie 30.06.1935r. powiedział m.in.„Dom ten jest własnością naszego ludu i jemu też oddaję go pod opiekę. Niech wasze dzieci znajdą w nim naukę i rozrywkę”.
Już na uroczystym otwarciu Domu Polskiego zespół przedstawił swój pierwszy program taneczny. Potem zaś, do wybuchu II wojny światowej, koncertował na terenie całego Pogranicza.
 
Po wojnie zespół wznawia swoją działalność  lecz w dużo poszerzonej formie, bowiem w listopadzie 1951r. podjęto uchwałę o utworzeniu Regionalnego Zespołu Pomorza Zachodniego z siedzibą w Zakrzewie.W grudniu 1951r. ogłoszono zapisy do tegoż zespołu. W styczniu 1952r. powołano do życia Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Koszalińskiej z siedzibą w Zakrzewie. Wpłynęło ok. 5.000 zgłoszeń. Ponieważ Wojewódzki Związek Samopomocy Chłopskiej finansujący to przedsięwzięcie nie mógł poradzić sobie z taką ilością osób (brak bazy noclegowej), postanowiono przyjąć tylko młodzież z Zakrzewa i okolic.
Przy zespole powstają 4 sekcje : teatralna, muzyczna, chór oraz orkiestra dęta. Początkowo zespół liczył 180 osób. Sam zespół taneczny liczył  60-70 tancerzy. Stroje częściowo zakupiono, częściowo szyli je sami członkowie zespołu.
 
W latach pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych był to reprezentacyjny zespół biorący udział we wszystkich uroczystościach powiatowych i wojewódzkich oraz na Centralnych Dożynkach w Lublinie i dwukrotnie w Warszawie. Działał nieprzerwanie do 1966r. do czasu rozwiązania Wojewódzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej.
 
W roku 1969 absolwent uniwersytetu Ludowego w Radawnicy – ówczesny dyrektor Domu Polskiego Jerzy Banaś, reaktywuje zespół pod nazwą: Zespół Pieśni i Tańca „Zakrzewo”.  Działają wówczas 3 grupy wiekowe.
Zespół koncertuje w różnych miejscowościach dawnego województwa Koszalińskiego, a po reformie administracyjnej także woj. Pilskiego. Zdobywa nagrody i wyróżnienia na przeglądach i festiwalach.
 
Od roku 1979r., po odejściu Jerzego Banasia, pracę z grupą młodzieżową kontynuuje Jerzy Szudarski, a z grupą dziecięcą Barbara Matysek. Pod koniec lat 80 - tych zespół zawiesza działalność.
 
W roku 1995  podczas przygotowań do jubileuszu 60 lecia Domu Polskiego powstaje pomysł reaktywowania zespołu Tańca Ludowego. Na uroczystości ze Szwajcarii przyjeżdża dawny choreograf i dyrektor DP Jerzy Banaś i z grupą  swoich dawnych podopiecznych przygotowuje wiązankę tańców kaszubskich. Od tego momentu Zespół Pieśni i Tańca „Zakrzewo” pracuje niezmiennie przez 7 lat pod okiem instruktorów Bożeny Zawadzkiej a później Jadwigi Zalitowej. Zespół „Zakrzewo” koncertuje m.in. w Pile, Poznaniu, w Cottbus w Niemczech.
 

W roku 2002 powstaje Młodzieżowy Zespół Pieśni  i Tańca „Rodlanie”.

Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu jest Tadeusz Bielazik, akompaniatorem Henryk Szopiński, a nad całością czuwa dyrektor zespołu Barbara Matysek-Szopińska.
Repertuar Młodzieżowego  Zespołu Pieśni i Tańca „Rodlanie” składa się z tańców narodowych: mazur, polonez, krakowiaki, kujawiak z oberkiem  oraz tańców różnych regionów Polski. Między innymi: tańce wielkopolskie, lubelskie, kaszubskie, rzeszowskie.
 
W roku 2004 zespól zdobył II miejsce oraz nagrodę publiczności, natomiast w 2005r. miejsce I podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Tanecznych w Jastrowiu.
W roku 2007 I miejsce w Międzywojewódzkim Przeglądzie folklorystycznym im. Św. Andrzeja w Debrznie.
Koncertował m.in.  w Poznaniu, Pile, Osieku, Jastrowiu, Złotowie, Szczytnej Śląskiej,  Wrocławiu a także w miasteczku Dvor Kralowe w Czechach.
 
W marcu 2008r. uświetnił, odbywające się we Wrocławiu, ogólnopolskie uroczystości 70 lecia  Kongresu Berlińskiego i zatwierdzenia 5 Prawd Polaków w Niemczech. W maju 2008 roku zdobył II miejsce podczas Festiwalu Folklorystycznego w Złotowie, w październiku natomiast III miejsce na IV Regionalnym Przeglądzie Folklorystycznym w Dusznikach.
 
Lata 2009 i 2010 to szereg koncertów, przeglądów i festiwali.
 
2011 – to występy zagraniczne na Łotwie w Dauvgapils oraz liczne koncerty m.in. – Nakło, Złotów, Dąbrówka Wlkp, Zduńska Wola, Niedzica, Kołobrzeg.
 
2012 – koncerty i festiwale w Niedzicy, Złotowie, MiasteczkuKrajeńskim, Człuchowie.

Rodlanie 2021

Utworzono dnia 13.09.2021, 15:28

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny